Endodontická liečba

Endodontické ošetrenie je nutné urobiť v prípadoch, keď zubný kaz pokročil tak blízko, alebo až do zubnej drene - tzv. zubného nervu, že ju nenávratne poškodil. Zápal a infekcia sa často šíri ďalej, cez zubnú dreň v koreňových kanálikoch pod korene zubu do kosti, kde môže spôsobiť ďalšie nepríjemné komplikácie. V takomto prípade musíme infikované tkanivá odstrániť. Ak chceme zub zachrániť, aby ďalej splňoval svoju nenahraditeľnú funkčnú a estetickú úlohu, musíme poškodenú zubnú dreň zo zuba odstrániť. Priestory, v ktorých sa nachádzala, tzv. koreňové kanáliky, mechanicky a chemicky vyčistiť a hermeticky zaplniť koreňovou výplňou.

Ošetrenie u nás prebieha za pomoci zväčšovacích pomôcok, ktoré nám umožňujú kontrolu najjemnejších detailov a čo najpresnejšie ošetrenie. Endodonticky ošetrený zub je viac náchylný na zlomenie, preto je často nevyhnutné jeho spevnenie protetickou prácou typu onlay alebo korunkou. Pri použití najmodernejších postupov dlhodobé výsledky ukazujú, že je možné zachrániť až 95% takto ošetrených zubov.

Často sa u nových pacientov stretávame s nedokonalými koreňovými výplňami, ktoré vedú k tvorbe zápalových ložísk. Aj v týchto prípadoch sa najmodernejšími technológiami snažíme koreňové kanáliky znovu preliečiť a zub zachrániť.